kolayitalyanca@gmail.com

Romalılar Kimdir?

Roma’da tanrı hiç bir zaman acımasız, ve hilekar olmamışa benzer. O, ölçülü ve dost bir görünümdedir, her şey onun koruyucu işlevlerine yöneliktir. O, kendi hakkını ister ama kapris bilmez.
Albert Grenier

Pratik bir anlayışla Romalı, eylemi ve etkili olmayı soyut düşünceye yeğler. Kendisine yararı dokunacak kültürel öğeleri başka uluslardan alır. Hakka, kanuna ve verdiği söze saygılıdır. Ağır ağır değiştirdiği atalar geleneği uzun yıllar ona örnek olmuştur. Büyük yöneticilik geleneği sayesinde (yunanlılarda çoğu kez bu yetenek bulunmazdı) Roma, başlangıçta küçücük bir site iken sonunda koca bir imparatorluğun merkezi olmuştur. 
Tipik Romalı aynı zamanda disiplinli bir askerdir. Babası kadar annesi tarafından da sertlikle yetiştirilmiş olan Romalı görev duygusuna, vatana karşı sadakati ve bir fatih tutkusuna sahiptir. Yüzyıllar boyunca çok insanda çeşitli biçimlerde bir sarsılmazlık ve katlanma ideali gelişmiştir. Romalılar gerçek anlamda mitoloji yaratmamışlardır. Efsaneleri başka uluslardan, özellikle de Yunanlılardan alınmadır. Tanrısal güçlerden çekinirler. Kehanete karşı çok dikkatlidirler. Dinleri şu ünlü formüle uygun bir sözleşmedir sanki; “Veriyorum ki sen de veresin.”
Dinsel her eylem bir belirginlik içinde yürütülmelidir. Örneğin; duanın ya da kurbanın yönetildiği tanrının adı tam tamına söylenmeli, gerekli formüller, kesin bir sessizlik içinde kelimesi kelimesine tekrar edilmelidir. Uğurlu ve uğursuz günler saptanır, duruma göre kimi işlere izin verilir ya da verilmez. Uzmanlar tanrısal isteğin işareti olan kuşların davranışı falı’nın uygun olup olmadığını bilirler. Vatan sevgisi yolunda bir kimse bir savaşta önce kendisini ölüler ülkesi tanrılarına adamış olabilir. Bu takdirde o kimse o savaş içinde ölmelidir. 

Kaynakça: Estin COLETTE, Helene LAPORTE, Yunan ve Roma Mitolojisi, s.204-205, Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir