kolayitalyanca@gmail.com

Dieci Regole “Per Diventare” Italiani a Tavola – Masada Bir İtalyana Dönüşmek İçin 10 Kural

Balık yerken hangi şarap içilir? Kahvaltıda ne yenir? Gerçek pizza nasıl yapılır? İşte masada bile gerçek bir İtalyan olmanın doğru cevapları.

1- Balıkla beyaz şarap içilir. Soğuk. Bu yüzden şişeyi buzdolabına koyun ve sadece şarap soğuduğunda buzdolabından çıkarın.2- Kırmızı şaraplar soğuk olarak içilmez. Ve unutmayın: Şişe son anda açılmaz, yemekten en az bir saat önce!

3- Kahvaltıda genellikle salumi(şarküteri ürünleri) tüketilmez, tipik kahvaltı aslında kahve veya cappucino ile bir tatlıdan oluşur.

4- Cappucino’nun sadece kahvaltıda içildiğini bilmek de önemlidir. Bu yüzden yemeklerden sonra cappucino içmiyoruz, sadece kahve! (İtalya’da kahve deyince akla ilk espresso gelir.)

5- Spagetti sadece çatalla yenir. Kaşık kullanılmaz! Bu nedenle: İtalyan arkadaşlarınıza akşam yemeğine gitmeden önce, bu zor operasyonda iyi çalışmanızı öneririz!

6- Pizza birçok çeşitte, mantarlı, jambonlu, sebzeli yenebilir, ancak gerçek pizza sadece bir şekilde hazırlanır: mozzarellalı.

7- Salam, kasaptan değil, süpermarketten ya da şarküteriden alınmaktadır.

8- Makarna bir ana yemektir, ikincil değil ya da garnitür değildir, bu nedenle et ya da salata gibi diğer yiyeceklerle birlikte tüketilmez.

9- Masada ekmeği asla eksik etmemelisiniz.

10- İtalya’da her zaman yemek pişirmek veya sos için sızma zeytinyağı kullanılır.

Quale vino si beve con il pesce? Cosa si mangia a colazione? Come si fa la vera pizza? Ecco le risposte giuste per diventare un italiano vero anche a tavola.

1- Con il pesce si beve il vino bianco. Freddo. Dunque mettere la bottiglia in frigo e toglierla solo quando il vino è fresco.

2- I vini rossi invece non si beveno freddi. E ricordate: la bottiglia non si apre all’ultimo momento ma almeno un’ora prima del pasto!

3- Di solito a colazione non si mangiano salumi, la colazione tipica è infatti costituita da caffè o cappuciono più un dolce.

4- È anche importante sapere che il cappucino si beve solo a colazione. Quindi anttenzione: dopo i pasti non si beve il cappucino, ma il caffè!

5- Gli spaghetti si mangiano solo con la forchetta. Vietato usare il cucchiaio! Perciò: prima di andare a cena da amici italiani, suggeriamo di esercitarsi bene in questa difficile operazione!

6- La pizza si può mangiare in tanti modi, con i funghi, con il prosciutto, con le verdure, ma la vera pizza si prepara solo in un modo: con la mozzarella.

7- Il salame non si compra in macellieria, ma al supermercato o in un negozio di alimentari.

8- La pasta è un primo, non un secondo o un contorno perciò non si mangia accanto ad altri alimenti come la carne o l’insalata.

9- A tavola non deve mai mancare il pane.

10- Per cucinare o condire in Italia si usa sempre olio extravergine di oliva. 

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir